Ben Nedir?

Benler, diğer adı ile nevüsler, bir tür cilt lekesidir. Sınırları belli olan genellikle yuvarlak hatlara sahip olan bu lekeler ağırlıklı olarak kahve rengi tonlarındadır. Benler doğuştan var olabileceği gibi, derinin güneş, beslenme şekli, kozmetik ürünler gibi çeşitli dış etkilerden etkilenmesi sonucunda da oluşabilir ve belirginleşip çoğalabilir.

 

Benler deri ile eşit seviyede ya da et beni olarak 3 boyutlu olabilir. Benler (nevüsler), zararsız olabileceği gibi bazı durumlarda çeşitli problemlerin de habercisi olabilirler. Bu nedenle benler kontrol altında tutulmalı ve çoğalmaları halinde doktora başvurulmalıdır. Zararsız ve cilt ile eşit seviyede olan boyutsuz benlerde lazer tedavisi ile daha estetik bir görüntü için benler silinebilir.

Lazer ile Ben Tedavisi

Lazer ile ben tedavisi, çeşitli bölgelerde bulunan benler üzerinde uygulanabilen bir işlemdir. Benlerin rengi ve derinliğine göre tek seans ya da 2 seanstan fazla uygulama yapılabilir.

 

Lazer ile ben alma ya da ben silme tedavisinde öncelikle uygulama yapılacak olan ben üzerinde hafif bir lokal anestezi uygulanarak hissizlik sağlanır. Bu lokal anestezi ben büyüklüğüne göre ya krem ya da ilaç enjeksiyonu ile sağlanabilir. Ardından nevüs rengine, cilt rengine, nevüsün karakterine uygun olabilecek ayarda lazer ışını ile nevüs üzeri ince noktacıklar halinde taranır. Bu noktacıklar nevüs ile temas ettiği anda ben renginde açılma ve beyazlama görülür. Planlanan seans kadar uygulama yapıldıktan sonra geçici yan etkiler iyileşince benler deri ile eşitlenmiş olur.

Lazerler Nevüsleri Nasıl Siler?

Nevüsler bazı melanositlerin, bir noktada toplanması ve sabitleşmesidir. Lazer ışınları, nevüsler ile temas ettiğinde nevüs oluşumuna neden olan melanositleri dağıtır. Dağıtma sırasında deride az miktarda bir hasar yaratılır.Bu hasar deri tarafından yara olarak tanımlanır ve bazen yara kabuklanır. İşte bu kabuklanma ile melanositlerin bir kısmı dışarı atılır dağılan bir kısmı ise deri altı dokuları tarafından emilip kamufle edilebilir hale getirilir. Bu şekilde lazer etki etmiş olur ve ben alma işlemi gerçekleştirilir.

Lazer ile Tüm Benler Silinebilir Mi?

Söz konusu işlem ile tüm benlere uygulanabilen tedavilerde benlerin silinme başarı benlerin rengi ve derinliğine bağlıdır. Tedavi gören her nevüs ilk halinden daha açık renkte ve dikkat çekmeyecek durumda olur.

Lazer ile Ben Alma Fiyatları Nedir?

Lazer ile ben fiyatları, seans sayısına göre değişmektedir. Bu nedenle kontroller ile tedavi planı netleştirilmelidir. Fiyat bilgisi ve randevu için kliniğimizi arayarak bilgi edinebilirsiniz.