Fraksiyonel İğneli Bipolar Radyofrekans

Fraksiyonel iğneli bipolar radyofrekans cihazları uçlarındaki mikro iğneler ile epidermisde küçük delikler açarken yalıtımlı iğne uçlarında oluşan radyofrekansın ısı etkisi ile dermal koagülasyon sağlarlar. İğnelerin sadece uç 0.3 mm’lik kısmında yalıtım yoktur. Bu sayede ısı sadece uç kısımda yani dermisde oluşur. Bu şekilde cildin üst yüzeyi olan epidermis korunur.

Fraksiyonel iğneli bipolar radyofrekans cihazları epidermisde hasar yaratmaksızın dermisde kollajen ve elastik dokunun artışını sağlarlar. Böylece kırışıklıkların azalmasına, cildin uzun süreli sıkılaşmasına ve izlerin azalmasına yardımcı olur. İğnelerin aynı anda değilde sırayla epidermise girdiği cihazlarda acı daha az hissedilir. Acının az hissedilmesi için uygulama öncesi anestezik bir krem uygulanır. İğnelerin uzunlukları inilmek istenen derinliğe göre 0.5 ila 3.5 mm arasında değişir.

Uygulama sonrası oluşacak kızarıklık ve şişlik uygulanan enerjiyle bağlantılı 2-4 gün arası sürer. Fraksiyonel lazerlerdeki gibi bir kabuklanma olmadığından kişi sosyal hayatına rahatlıkla devam edebilir. Her mevsimde uygulama yapmak mümkündür. Koyu tenli kişilere de rahatlıkla uygulanır.

Tedavi edilmek istenen duruma göre 15 gün veya 1’er ay ara ile 2-4 seans arası uygulanır. Uygulamadan yaklaşık bir ay sonra olumlu etkiler gözlenmeye başlar. Ciltte sıkılık artar, yüz ovali toparlanır, kırışıklıklar azalır, parlaklık artar, lekelerde de azalma olur. Çatlak, akne ve ameliyat izleri için yapılan uygulamalarda da olumlu sonuçlar alınır. Fraksiyonel iğneli bipolar radyofrekans aynı zamanda yağ bezlerinde de küçülmeye sebep olduğundan ciltteki yağlanmayı azaltıp gözenekleri ve sivilceleri azaltır.

Uygulama Öncesi Bilinmesi Gerekenler

• Herpes enfeksiyonu (uçuk) ara ara yaşıyorsanız, bu uygulama uçuğu tetikleyebilir. Bu yüzden uygulama öncesi doktorunuzdan öneri almalısınız.
• Akne (sivilce) sorununuz varsa uygulamadan sonra ödem dolayısıyla ilk 1 hafta sivilceleriniz artabilir. Bunu engellemek amacıyla uygun bir antibiyotik başlanmalıdır.
• Uygulanan tedavinin şiddetine ve cildin hassasiyetine bağlı olarak uygulama sonrası kızarıklık ve ödem 2-4 gün arasında sürebilir.

Uygulama Sonrası Bilinmesi Gerekenler

• Uygulama sonrası ilk 24 saat işlem gören bölgeye su temasının olmaması gerekir. 2. gün su ile temas edilebilir ancak suyun sıcak olmaması gerekir.
• Uygulama sonrası cildi destekleyip iyi bir şekilde nemlendirecek bir krem kullanılmalıdır.
• Uygulama sonrası güneşten koruyucu mutlaka kullanılmalıdır.

Uygulama Kimlere Yapılamaz Veya Risklidir?

• Hamilelik şüphesi olan kişilere ve hamilelere uygulama yapılamaz.
• Kanser hastaları, radyo terapi ve kemoterapi alan kişilere uygulama yapılamaz.
• Kalp pili olan hastalara uygulama yapılamaz.
• Epilepsi (Sara) hastalarına uygulama yapılamaz.
• Akut enfeksiyon durumlarında, uygulama yapılamaz.