Cilt çatlağı neden oluşur?
Lazerle Çatlak Tedavisi Genelde ciltde çatlağın vücudun değişik bölgelerinde kilo artışı nedeniyle, derinin alt dokularında yoğun ve sürekli gerilme sonucu ortaya çıkabilmektedirler. Derinin gerilmesi derideki bazı hücrelerden kimyasal maddelerin ortaya çıkmasını tetikler. Bunun sonucu olarak alt derideki kollajen ve elastik lifler zarar görür. 


Cilt çatlağı ne zaman görülür?
Hamile bayanlarda karın ve göğüslerde, vücut geliştirme çalışanların omuzlarında, ergenlik çağında ani gelişen vücut bölgelerinde ve aşırı kilo alanlarda oluşabilmektedir. Ayrıca uzun süreli ağız yoluyla veya sürerek kortizon kullanımı ve vücutta fazla kortizon üretilmesine neden olan Cushing hastalığında deri çatlakları gelişmektedir. 


Cilt çatlağı en çok kimlerde ortaya çıkar? 
Cilt çatlağı kadınlarda daha çok ortaya çıkmaktadır. Hamile bayanların %90 ’ında, ergenlik çağında genç kızların %70 ‘inde, ergenlik çağında özellikle spor yapan genç erkeklerin %40 ‘ında deri çatlağı görülebilmektedir. Cilt çatlaması daha çok ergenlik çağındakileri, hamile bayanları ve böbreküstü bezleri fazla çalışanları etkilemektedir. 


Cilt çatlamaları nasıl gözükür? 
Erken cilt çatlağı pembe renkli ve kaşıntılı, çizgi şeklinde ciltte kabarıklık şeklinde ortaya çıkar. Zamanla cilt çatlağı beyazlaşır ve deriden çökük hale gelir. Değişik uzunlukta ve 1-10 mm genişlikte olabilir. Bazı çatlaklar zamanla hafifler ve kaybolabilir. 


Cilt çatlamasında vücudun en çok hangi bölgesi etkilenir? 
Hamilelerde karın ve göğüsler etkilenir. Ergenlik çağında, erkeklerde koltuk altı, uyluk bölgesi ve kuyruk sokumu, kızlarda kalça ve göğüsler etkilenir. Ancak vücudun değişik bölgelerinde diz arkası, üst kol gibi görülebilir. Uzun süreli kortizon kullanımında, cilt çatlağı daha derin, geniş ve yaygın şekilde ortaya çıkabilmektedir. 


Cilt çatlak tedavisinde hangi kremler kullanılır?
Çatlak tedavisinde etkili olduğu bilinen ve maddeler ciltte kollajen ve elastini arttırarak etkili olabilir. Özellikle A vitamini içeren kremler düzenli olarak 3-6 ay kullanıldığında oldukça etkili bulunmuştur. Bu kremlerin cildi tahriş edebilmesi nedeniyle gün aşırı veya haftanın belli günleri kullanılması gerekebilir. A vitaminli kremler dışında C vitaminli, meyve asitli, peptidli, büyüme faktörlü, kök hücreli ve antioksidanlı kremler de denenebilir
fraksiyonel lazer ve fraksiyonel radyofrekans en etkili tedavileri sağlar.

Fraksiyonel lazer ve radyofrekans ile çatlak tedavisi nasıl yapılır? 
Bu tedaviler 3-6 hafta ara ile en az 4-6 seans yapılmalıdır. Alınan yanıta göre tedavi seansları artırılabilir.


Fraksiyonel lazer ve radyofrekans ile çatlak tedavisinden sonra ciltteki belirtiler nelerdir? 
İşlemlerden sonra uygulanan cihaza ve bölgeye göre deride 1-10 gün süren kızarıklık ve kabuklanma olabilir. Cilt çatlağında uygulanan ve etkili olduğu belirtilen lazer ve ışık sistemleri uygulanırken, esmer tenli kişilerde deride lekeler kalabileceği için dikkatli olunmalıdır. Fraksiyonel radyofrekans ile her ten rengine uygulama yapılabilir.


Cilt yenileme yoluyla çatlak tedavisi yapan yöntemler nelerdir?

Cildi yenileyen PRP- kök hücre, mezolift, dermaroller, mikrodermabrazyon ve kimyasal peeling gibi yöntemler kollajen ve elastini arttırdıkları için çatlak tedavisinde kullanılabilir. Bu tedaviler lazer-ışık-radyofrekans tedavileriyle birlikte veya dönüşümlü kullanılarak çok daha başarılı sonuçlar alınabilir. Genel olarak yan etkisi olmayan yöntemlerdir.