• Mezoterapi çeşitli doğal ürünlerin, ilaçların ve vitaminlerin deri içine injekte edilmesi ile yapılan bir tedavi yöntemidir.Mezoterapi hangi amaçlarla kullanılmaktadır?

  Mezoterapi ilk kez 1952 yılında Fransa’da, lenf ve damar sistemi hastalıklarını tedavi etmek amacıyla kullanılmıştır. Farklı maddeler injekte edilerek kronik ağrılar, saç kaybı, kemik ve eklem rahatsızlıkları ve sedef gibi hastalıkların da tedavi yöntemidir.

  Mezoterapi hangi amaçlarla kullanılmaktadır?

  Mezoterapi ilk kez 1952 yılında Fransa’da, lenf ve damar sistemi hastalıklarını tedavi etmek amacıyla kullanılmıştır. Farklı maddeler injekte edilerek kronik ağrılar, saç kaybı, kemik ve eklem rahatsızlıkları ve sedef gibi hastalıkların da tedavi edilebileceği keşfedilmiştir.

  Mezoterapi günümüzde vücut yağının azaltılması ve vücut kontürlerinin düzeltilmesinde, cerrahi dışı bir yöntem olarak güncelliğini korumaktadır. Son zamanlarda bazı maddelerin injeksiyonu ile yağ dokusunun azaltılabileceğinin saptanmasıyla, mezoterapi kilo kaybetmek, selülitleri azaltmak, vücut şekillendirilmesi, kırışıklık tedavisi ve yüz gençleştirmede kullanılmaktadır.

  Mezoterapi nasıl etkili olur?

  Bu teknikle, derinin orta tabakası olan dermisin altındaki yağ dokusuna, ince bir iğne vasıtasıyla çeşitli maddeler injekte edilir. Mezoterapi enjeksiyonları bitkisel ekstreler, vitaminler, enzimler, hormonlar ve çeşitli damar genişletici, kortizon dışı antiinflamatuar, beta reseptör agonisti ve antibiotik gibi ilaçları veya kombinasyonlarını içerir.

  Mezoterapi selüliti ve aşırı yağ dokusunu nasıl tedavi eder?

  Mezoterapi selülit oluşumundaki faktörleri tedavi eder. Mezoterapi ile yağ dokusunu parçalayacak, dolaşımı düzenleyecek ve bozulmuş bağ dokusunu ortadan kaldıracak ilaçlar veya kombinasyonları verilir ve böylece deri yüzeyi yumuşatılır. Mezoterapi selülitli her vücut bölgesine uygulanabilir.

  Mezoterapi cilt gençleştirme tedavisinde nasıl kullanılır?

  Deri altına çeşitli vitaminlerin injeksiyonu hücreleri yeniler, daha aktif hale getirir ve kollajen ve elastin üretimini uyarır. Antiaging hedefleyen mezoterapiye, koruyucu amaçlı olarak 20li yaşların ortasından sonra başlanabilir. Yüz, boyun, kollar ve ellere yılda bir kaç kez tedavi önerilir.

  Mezoterapi kilo verme amacı ile kullanılabilir mi?

  Tedavide injekte edilen formüller, hücrelerin yağ toplamasını engeller ve zaten varolan hücrelerin parçalanmasını sağlar.

  Mezoterapinin yağ dokusunu nasıl azalttığı kesin olarak bilinmemektedir; bu konuda kontrollü yapılmış çalışmalara ihtiyaç vardır.

  Mezoterapi kaç seans olarak uygulanır?

  Mezoterapide genellikle 2 haftalık aralarla uygulanan 3-15 seansa ihtiyaç vardır.

  Mezoterapinin etkisi ne zaman görülür?

  Sonuç alınması tedavi edilen bölgeye ve hastalığın şiddetine göre değişebilmekle beraber, genellikle 2-3. seanstan sonra etki görülmeye başlar. Bazı durumlarda 1. seansda bile faydası gözlenebilir.

  Tedavinin etkisi ne kadar sürer?

  Yağ dokusunun tedavi edildiği durumlarda, tedavi sonrası diyet ve egzersize dikkat edilirse, sonuç kalıcıdır. Bununla beraber, yaş ilerledikçe görünümümüzün doğal bir parçası olan yaşlanmayı durdurmak mümkün değildir; bu nedenle tedavi, belli aralıklarla tekrar edilmelidir.

  Tedavi ağrılı mıdır?

  Tedavi esnasında hafif batma ve yanma hissi olabilir. Bunu engellemek için lokal anestetik kremler kullanılabilir.