Yüz dolguları, yerleşmiş cilt kırışıklıklarının giderilmesinde, yüze hacim verme ve yeniden şekillendirmede, dudak dolgunlaştırmada kullanıldıkları gibi burun şekillendirmede, izlerin ve atrofik cilt dokularının yükseltilmesinde de kullanılmaktadırlar.

Yüz dolgu maddelerinin içerikleri ve çapraz bağların yoğunluğuna göre kalıcılıkları değişmektedir. Hyaluronik asit içerikli dolgular 6 ay ila 1,5 sene arasında kalıcılık gösterirler.

Hyaluronik asit, dermis dokusunda kollajeni oluşturan temel bir ara maddedir. Hacminin 1000 katı kadar su bağlayabilmektedir. Hyaluronik asit içeren yüz dolgu maddeleri enjekte edildikleri bölgede yer değiştirmezler veya kaymazlar. Alerjik reaksiyonlara neden olmadıklarından dolayı yumuşak dokunun hacminin arttırılmasında sıklıkla kullanılmaktadırlar. Dolgu maddeleri lokal anestezi ile iğne ve kanüller aracılığıyla rahatlıkla uygulanabilirler.

Çoğu zaman ucuz, laboratuvar testleri özenli yapılmamış yüz dolgu maddeleri allerjik reaksiyona sebep olabilirler. Bu tip ürünlerin enfeksiyon riski de yüksektir. Bu nedenle ucuz yüz dolgu maddelerinden uzak durulmalıdır.

Yüze volum vermek için kullanılan yüz dolgusu maddelerindeki serbest hyaluronik asit, cilde nemlilik verirken kollajen artışı da sağlamaktadır. Bu yüz dolguları akışkanlıkları sayesinde cilt altına kolayca enjekte edilir ve doğal bir görünüm sağlarlar. Yapılan testlerde güvenli oldukları kanıtlanmıştır.

Mikrokanüller kullanarak hastada morluk oluşturmadan ve minimal acı ile uygulama yapılabilmektedir. Yüze uyumları kalın dolgulara oranla daha yüksek olduğundan natürel bir görüntü oluştururlar.

Bu maddeler ince çizgilerin olduğu alın ve göz çevresi dahil volüm gerektiren çene ovali, yanak boşlukları, nazolabial sulkuslar ve el üzerlerine rahatlıkla uygulanabilirler. Yüz dolgusu uygulamasında ilerleyen seanslarda kullanılan madde miktarı azalacaktır.

Yüzde bulunan derin olukların doldurulması ve yüz şekillendirilmesinde kalsiyum hidroksiapatit kristali (Radiesse) içeren yüz dolgu maddeleri de kullanılmaktadır. Bu alerji riski olmayan ve kollajeni uyaran bir maddedir. Kalıcılığı 1-1,5 senedir.

Yüz Dolgu Uygulaması İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

 • Yüz dolgu maddesinin uygulamasından sonra, yüzde 2-7 gün arasında süren ödem oluşabilir. Bu durum dolgu maddelerinin su tutma özelliklerinden kaynaklanır.
  • Yüz dolgu uygulamasının yapıldığı gün fazla mimik yapılmamasına dikkat edilmelidir.
  • Yüz dolgu maddesinin uygulanmasından sonra yaklaşık 4 saat uygulama yapılan bölgeye su değdirilmemeli ve makyaj yapılmamalıdır.
  • Yüz dolgu maddesinin uygulanması sonrasında uygulanan bölgede morluklar oluşabilir. Ancak bu morluklar bir hafta içinde kaybolurlar.
  • Yüz dolgu maddeleri sıcaktan etkilendiği için sauna, hamam gibi yerlerden kaçınılmalıdır.
  • Yüz dolgusu kalıcı değildir. Yüz dolgusunun kalıcılık süresi yapılan dolgu maddesinin içeriğine göre 6-24 ay arasında değişiklik göstermektedir.